Bogányi Gergely, Boldoczki Gábor

Concerto Russo III.

J. S. Bach: C-dúr szvit (BWV 1066)
Sosztakovics: I. Zongoraverseny op. 35
Fazil Say: Trombitaverseny op. 31 (magyarországi bemutató)
Sosztakovics: IX. szimfónia op. 70

 

Közreműködik: Bogányi Gergely (zongora), Boldoczki Gábor (trombita)
Vezényel: Medveczky Ádám
 

Két kitűnő szólista lesz ezen az estén a Concerto Budapest vendége: a főleg romantikus műveket játszó zongoraművész, Bogányi Gergely ezúttal Sosztakovics I. zongoraversenyét mutatja be, a darabban szintén szólószerepet játszó trombita – és a hangszert virtuóz módon megszólaltató Boldoczki Gábor – pedig ironikusan kommentálja a zongora dallamait. A zenekart ezúttal nem annak vezetője, Keller András, hanem a Kossuth-díjas Medveczky Ádám vezényli.

Bogányi Gergely

Már négyéves korában zongorázni tanult, hatéves korában pedig megnyerte élete első zongoraversenyét szülővárosában, Vácott. A zeneakadémiai tanulmányai után először az amerikai Indiana Egyetemen, majd Helsinkiben tanult. Eddigi munkájának legkiemelkedőbb pontja a 2010-es Copin-év alkalmából rendezett, két napon átívelő koncertsorozata volt.
 

Boldoczki Gábor

A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen Szűcs Zoltán és Kovács Zoltán hallgatója volt, 2010-től pedig már óraadó tanár ugyanitt. 1987 óta vesz részt hazai és nemzetközi versenyeken, 2002-ben Az év fiatal művésze lett, 2008-ban Junior Prima díjjal, 2013-ban Liszt Ferenc díjjal tüntették ki. Repertoárja igen gazdag, a barokktól a kortárs zenékig terjed.
 

Medveczky Ádám

Medveczky először a zongorával ismerkedett meg, a Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskolában viszont már ütőhangszereken tanult játszani. A Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán már a karmesteri pályára készült, és Kóródi András mellett bontogatta szárnyait. A Magyar Állami Operaházban karmesterként dolgozott, 1991-ben ráadásul annak főigazgatója is lett.
 

A művekről:

Valamikor a legnagyobb mesterek is írtak könnyedebb, szórakoztató muzsikát, még maga Johann Sebastian Bach is szakított erre időt, és négy zenekari szvitet hagyott az utókorra. A sorban az első a mai este nyitó darabja, az úgynevezett C-dúr szvit, amely csupa francia táncot sorakoztat fel. Sosztakovics I. zongoraversenyét eredetileg trombitaversenynek szerette volna megírni. Később zongoraszólamot komponált bele, végül a billentyűs hangszer vált meghatározóvá a műben. A világhírű zongoraművészként és jazz-zenészként is ismert Fazil Say kifejezetten Boldoczki Gábor számára írta Trombitaversenyét: a rendkívüli odafigyelést igénylő mű a szerző török népzenei gyökereiből, valamint jazz iránti vonzódásából táplálkozik. Az est zárásaként a zenekar Sosztakovics IX. szimfóniáját szólaltatja meg, amelyet szerzője örömteli, vidám kis darabnak nevezett, és amelyet játékossága miatt gyakran Haydn szimfóniáihoz hasonlítanak.

csatolt galériák