Concerto Mesteriskola - február 15.

Fischer Annie utolérhetetlen művészete
(Beszélgetés Fischer Annie életéről és tehetségéről)

Beszélgetőpartnerek:
Csoba Tünde és Dr. Székely György

Fischer Annie

Bár Fischer Annie háromszoros Kossuth-díjas zongoraművész már 20 éve nincs közöttünk, de művészete, tehetsége és személyisége a mai napig is kitörölhetetlenül él azokban, akik ismerhették. Igen korán kezdte pályáját, 1926-ban – 12 évesen – már túl volt első külföldi fellépésén, ahol Mozart és Schumann egy-egy zongoraversenyét játszotta. Igazi nemzetközi áttörést 1933-ban ért el, amikor megnyerte a Budapesten rendezett Liszt Ferenc Nemzetközi Zongoraversenyt. Felfelé ívelő karrierjét a II. világháború szakította félbe, évekig Svédországban élt, és csak 1946-ban, tért vissza Budapestre. Bár számos országban koncertezett, és igen előkelő helyet foglalt el a világ nagy zeneművészeinek sorában, sajnálatos módon csak igen kevés felvétel őrzi emlékét és játékát. Ezen a délutánon számtalan róla szóló történetet hallgathatunk meg Csoba Tünde és Dr. Székely György jóvoltából.
 

A tanítvány: Csoba Tünde

Ötéves kora óta zongorázik. 1975-ben, 9 évesen vették fel a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola különleges tehetségek tagozatára. 15 éves korában figyelt fel rá Fischer Annie és 1985-től tanította, fejlesztette tudását. Ő volt Fischer Annie egyetlen tanítványa, akivel rendszeresen, hosszú időn keresztül foglalkozott. 1984-ben ösztöndíjjal Svájcban tanult Sebők Györgynél, majd 1989-ben Solti György meghívása következett a londoni Barbican Centerbe. 1993-ban diplomázott a Zeneakadémián. Több nemzetközi versenyeredményt ért el, és Európa számos országában koncertezett.
 

Fischer Annie „szakértője”: Dr. Székely György

Dr. Székely György nem csak a Szent János Kórház I. Belgyógyászati és Gasztroenterológiai Osztály osztályvezető főorvosa, de a zene szerelmese is.  Gyermekkora óta két hangszeren (hegedű, klasszikus gitár) zenél, a 32 éve koncertező Semmelweis Vonósnégyes tagja. Zenei versenyeket nyert a Magyar Rádióban, és zenei írásokat, riportokat, rádióműsorokat készít orvos-szakmai munkássága mellett. A Fischer Annie-ról megjelent emlékkönyv (2002) egyik szerkesztője, a centenáriumi év egyik fő szervezője volt.

Az előadás INGYENES, de regisztrációhoz kötött. Regisztrálni az info@concertobudapest.hu címen lehet február 13-án 14 óráig.

A programok helyszíne a Budapest Music Center Könyvtára (1093 Budapest, Mátyás utca 8.)

Társszervezők: a Budapest Music Center és Rácz Zoltán, az UMZE Kamaraegyüttes vezetője

További információk a Concerto Budapest honlapján (www.concertobudapest.hu) érhetőek el.

Következő Mesteriskolánk február 28-án 17 órától lesz, ahol a BEING GIDON KREMER: The Rise and FALL of the Classical Musician című filmet vetítjük le.