Bartók ünnep a Concerto Budapesttel az M5-ön

Most újraélhetjük a zenekar 2020. szeptember 26-án, a Zeneakadémián Bartók Béla tiszteletére adott elementáris erejű koncertjét. Már javában dúl a pandémia, már bennünk a félelem, de Beethoven és Bartók felemelő zenéje, a friss Kossuth-díjas Keller András és a zenekar interpretációjában, a lelkünkig hatol, felráz és új erőt ad. Ennek az élménynek lehetnek tanúi március 28-án, vasárnap, 14:50-kor az M5 csatornán.

Bartók Bélát nem lehet túlértékelni. Világhírű zeneszerző, akinek a zenéje mai napig hat komolyzenészekre és jazzistákra, és aki nélkül nem lenne magyar zene. Vagy legalábbis nem lenne olyan. De Bartók zenéje sem lenne olyan a magyar parasztzene megtermékenyítő hatása nélkül. Mivel „tiszta forrásból”, az egyszerű embertől származik, univerzális, mindenkié, s mivel főként a Kárpát-medence hangja hallatszik benne, ezért egy kicsit jobban a miénk.

Keller András és a Concerto Budapest a zeneszerző halálának 75. évfordulóján kivételes koncerttel tisztelgett Bartók Béla előtt. Szeptember 26-án este fél 8-tól négy mű csendült fel a Zeneakadémián: a Táncszvit, a kellőképpen tekervényes című Zene húroshangszerekre, ütőkre és celestára, valamint két Beethoven alkotás, a Lento assai (vonós zenekarra) és a II. B-dúr zongoraverseny.

A koncert első felében először Bartók Táncszvitje hangzott el. „Valamennyi tétel tematikus anyaga parasztzene-imitáció. Mert az egész műnek az volt a célja: valami ideális elképzelésű parasztzenefélét, azt mondhatnám: valami költött parasztzenefélét egymás mellé sorakoztatni” - mondta Bartók saját művéről. Hallgassák csak:

Ezt követően az ifjú, ám a hazai koncertéletben máris oly sok érdemet szerzett Berecz Mihály volt Beethoven B-dúr zongoraversenyének szólistája. A nagyon fiatalon, 1794-95-ben komponált mű még Haydn hatását mutatja, de felfedezhetjük benne a későbbi Beethoven „oroszlánkörmeit” is. (A koncert első részét március 21-én 14:30 órakor vetítette az M5.)

A koncert második felében, amelyet március 28-án 14:50-kor láthatnak az M5-ön, Beethoven op. 135, F-dúr vonósnégyesének vonószenekari változatából hangzott el a harmadik tétel, majd ezt követően Bartók Béla Zene húros hangszerekre, ütőkre és cselesztára című kompozíciója. A mű Bartók Béla egyik legismertebb zenekarra írt kompozíciója, és a 20. század egyik legeredetibb műve. Keller András és a Concerto Budapest sodró lendületű interpretációja után a koncert a ráadással, Bartók Román népi táncaival ért véget.

További sugárzások: március 30-án 22:30 órakor (Duna World), április 4-én 14:45-kor (M5) és április 6-án 22:30 órakor (Duna World).

A Concerto Budapest Ünnepi Bartók hangversenye az MTVA megrendelésére a Zeneakadémián került felvételre. Művészeti vezető: Keller András, adásrendező: Goszleth Antónia, kreatív producer: Szabó Stein Imre.