A Concerto Budapest új Dvořák-lemezét méltatja a német kritika

A német AUDIO magazinban a hónap felvétele lett a Concerto Budapest új lemeze! A CD-ről megjelent kritika további részleteiről és a Hallgatás Napja koncertjeinek élő közvetítéséről bővebben Csabai Máté - Fidelio cikkében lehet olvasni.

Perényi Miklós csellója is hallható azon az idén, a Tacet kiadónál megjelent lemezen, amelyen a Concerto Budapest Dvořák műveit játszik – az Újvilág-szimfóniát, a Csendes erdők és a Rondó című gordonkára és zenekarra írt darabot, illetve három szláv táncot. Az album része annak a sorozatnak, amely a zenetörténet nevezetes kilencedik szimfóniáit foglalja magába.

concerto-dvorak-093630.jpg

Dvorak: Symphony No. 9 - Keller (Fotó/Forrás: TACET, 2019)

 

A német AUDIO magazinban a lemez a hónap felvétele lett. Lothar Brandt recenzens így ír: „Éles kontrasztok, kamarazenei hangulat, nagyszerűen szerkesztett dinamika: Keller András, a Keller Quartet primáriusa új szempontokat talált az Újvilág-szimfóniához. Már az első tétel elején eddig ismeretlen színekben pompázik a zene. (...)” A kritika szerint a zenekar a sietős részeknél is aprólékos, és végig mederben marad; az írás a lemez hangzását is méltatja.

Rengeteg felvétel készült Dvořák Újvilág-szimfóniájából, de néha akad egy-egy, amely új megvilágításba helyezi ezt az örökzöldet

– írja a Fono Forum kritikusa, aki szintén a karmester kamarazenei tapasztalatában keresi a lemez nagyszerűségének okát. „Olyan rövid dialógusok alakulnak ki hangszerek és hangszercsoportok között, amelyeket eddig nem hallottunk.”

_DSC3550-203339.jpg

A Concerto Budapest ázsiai turnén (Fotó/Forrás: Géczy Dávid / Concerto Budapest)

HRAudio.net oldalán Graham Williams a hangzásról megjegyzi, hogy a Tacet hangmérnöke, Andreas Speer egyedülálló munkát végzett, igaz, annak gyümölcsét csak az élvezheti igazán, akinek 5.1-es hangfalrendszere van otthon. „Melegen ajánlom azoknak a kalandvágyó lelkeknek, akik megmártóznának a Real Surround Sound hangzásban.”

A_Hallgatas_Napja_Hrotko_Balint5-114002.jpg

Keller András a Concerto Budapest élén (Fotó/Forrás: Hrotkó Bálint / Concerto Budapest)

Élőben közvetítik A Hallgatás Napját

Az idén, negyedik alkalommal november 10-én rendezik meg a Concerto Budapest egynapos kortárs zenei fesztiválját, ahogy eddig is, a BMC-ben. „A zene nem létezik a kortárs zene nélkül: ha kivonjuk a képletből, a klasszikus zenei hagyomány nem értelmezhető” – vallja Keller András művészeti vezető, és ennek jegyében az elmúlt évszázadok és az elmúlt évtizedek zenéi kerülnek egymás mellé a koncerteken.

Az idei fesztiválon a szűkebb hazai vájtfülű koncertlátogatókhoz egy igazán komoly nemzetközi nézősereg csatlakozik, ugyanis A Hallgatás Napját a jelentős népszerűségnek örvendő, New York-i székhelyű The Violin Channel élőben közvetíti.

Szabó Stein Imre ötletgazda, akinek nevéhez a Zeneakadémia nemzetközi arculata és a Bartók Világverseny kötődik, így fogalmazott lapunknak:

„A Hallgatás Napja András eredeti koncepciója szerint olyan tiszta, természetes erővel jár át a kortársból a klasszikusba, és vissza hogy mindig is az volt az érzésem, hogy eleve itt, ezen a fesztiválon élhető át, hogy a zene élő szövet. Ahogy Tandori írta az eszméletről, itt a zene állandóan következik. A Hallgatás Napja, mint egy könnyű álom repít a legkomolyabb zene közelébe. Ugyanakkor azt a kényszerű sorsot is láttam, hogy mivel a kortárs címke megjelenik a névben, csak a legelszántabb néhány száz vájtfülű zenerajongó jelenik meg a koncerten. Azt gondoltam, ha tovább akarunk lépni, akkor ezt a valóban élő zenét egy nemzetközi léptékű élő közvetítéssel külföldön és itthon is igazán üggyé lehet tenni. A Violin Channel az utóbbi években rendkívül olvasott zenei portállá lett, de megtartotta húros profilját.

Győzködni kellett a főszerkesztőt, hogy számukra sem megszokott módon, egy egész napos fesztivál közvetítőjévé váljon a lap, lényegében csak lélegzetvételnyi szünetekkel reggel 10-től este 10-ig.

Egyébként a Violin Channel azért is pompás választás, mert amellett, hogy komoly presztízzsel bír, talán a legnépszerűbb a fiatalok körében. Röviden: szeretném, ha nemzetközi branddé válna A Hallgatás Napja, mivel egészen különleges és Európában is egyedülálló – ha sikeres és ismert, rengeteget tehet és tesz a magyar kortárs zene ügyéért. Az élő internetes közvetítést a BMC kitűnő munkatársaival közösen valósítjuk meg, a nagyterem és az Opus Jazz Club programjait maradéktalanul közvetítjük. Egyébként a BMC, mivel a Concerto évek óta saját szűk költségvetéséből kellett hogy kigazdálkodja az egész napos fesztivált, bőven több, mint helyszín: Gőz László vezetésével már alkotó partnerei a fesztiválnak. De hozzáteszem: az igazi élmény ott lenni a helyszínen. Szerintem ez egy kiváló családi program lehet.”

A Hallgatás Napja több mint negyven művet, hat világpremiert és öt hazai premiert gyúr tizenhárom koncertbe. Idén Kurtág Márta és Jeney Zoltán halálára is reflektál a fesztivál.

A fejlécképen Keller András, a fotó készítője Felvégi Andrea.

Forrás: Fidelio.hu