Ázsiai turnéra indulunk

Csabai Máté a Fidelio munkatársa elkíséri Ázsiai turnéjára a zenekart, személyes beszámolóját itt olvashatját.

Három nagyvárosba, Bangkokba, Fucsouba és Sanghajba kísérjük el a világhírű magyar szimfonikus zenekart, amely többek között Bartók mesterművével, a Concertóval a bőröndben utazik.
Nem hiszek az utazó karmesterség intézményében – nyilatkozta Keller András, hiszen, ahogy mondja, a karmester elsődleges feladata, hogy felneveljen egy zenekart. Most – és nem először – a Concerto Budapest bejárja Ázsiát, Keller pedig nem mint utazó karmester turnézik, hanem tizenkét éve igazgatott zenekarát mutatja be a Távol-Keleten.

A turné egy részén pedig a Fidelio is elkíséri a zenekart, hogy ott legyünk az együttes sikereinél – Bangkokban, Fucsouban és Sanghajban.

Három koncertről tudósítunk majd. Október 13-án Bangkokban Liszt, Csajkovszkij és Bartók műveit adja elő a zenekar, majd Kínába, Fucsouba repülünk (október 15.), ahol Bartók helyett Dvořák kerül műsorra. A turné különleges fénypontját Sanghaj jelenti, október 18-án ugyanis a sztárénekesnő, Angela Gheorghiu lép fel a zenekarral egy operagálán. A 24 milliós nagyvárosban újra elhangzik a korábban hallott szimfonikus hangverseny, a turné pedig (ekkor már a Fidelio tudósítója nélkül) Ningbóban és Csungsanban végződik október 12-én és 23-án.

ConcertoBudapestcreditSandorBenko5-130458.jpg

Concerto Budapest (Fotó/Forrás: Benkő Sándor)

A Concerto Budapest legutóbb két évvel ezelőtt járt Ázsiában, amikor is Kínában, Tajvanon és Dél-Koreában koncerteztek Gidon Kremerrel és zenekarával, a Kremerata Balticával közösen. „A zenében rendkívül nyitott az ázsiai közönség, szinte szívják magukba az európai kultúrát” – nyilatkozta akkor Keller. Gidon Kremer pedig így beszélt fiatalabb pályatársáról: „Andrásnak olyan sok ötlete van, már azt is csodálatos figyelni, ahogyan a darab ütemenként megszületik a kezei alatt.” A turnéról az ázsiai média és olyan rangos portálok is beszámoltak, mint a Bachtrack, az Arts Review, a Beijing Morning Post, a Daily Mail, a Reuters és az AFP hírügynökségek.

Keller András tizenkét éve vette át a Concerto Budapest vezetését, úgy érzi, munkájuk eredményeképpen ma már egy kész zenekarról beszélhetünk. Ahogy Fazekas Gergelynek egy interjúban elmondta: „Most már valóban kiállhatunk a világ elé. Nagyszerű vonóskarunk van, ami egy zenekar hangzásában mégiscsak kulcsfontosságú, ehhez ráadásul értek is valamennyire.” Szeretné, ha a Concerto Budapest a hangzásáról felismerhető zenekar lenne, erre pedig minden esélyük megvan.

_BS_0463-130620.jpg

Keller András és a Concerto Budapest

Az idei ázsiai turné egyik fontos darabja lesz Bartók Béla Concertója, a mester egyik kései, összegző zenekari műve. Keller szerint Bartók nyelve egy magyar muzsikus számára anyanyelv, de ez a hagyomány magában foglalja a beethoveni hagyományt is.

Rengeteget harcolok külföldön a Bartókhoz kötődő sztereotip barbaro kép ellen.

Szerinte Bartókot tisztelik külföldön, de a legnagyobb jóindulattal értik félre. „Nem szabad Bartók egzotikumának, vagy magyarságának felülírnia mindazt, ami a zenéjében klasszikus vagy univerzális.”

Forrás: Fidelio.hu