Eötvös Péter: „A választott művek a kedvenceim közé tartoznak”

Gazdag hangulatvilágú koncerttel köszönti december 14-én a Concerto Budapest Eötvös Pétert közelgő nyolcvanadik születésnapja alkalmából a Müpában. A koncerten elhangzik a szerző Triangel című műve, melyben – akárcsak az 1993-as ősbemutatóján – a japán Isao Nakamura lesz az ütőhangszeres szólista. Ezt követi Maurice Ravel Bevezetés és allegro című darabja, majd a koncert második felében Berio Sinfoniáját hallgathatja meg a közönség a német Neue Vocalsolisten énekes szólistáinak közreműködésével. A Fidelio oldalán megjelent teljes cikket IDE kattintva olvashatják.
 

Eötvös Péter©Csibi Szilvia Müpa
Tenki Réka©Horváth Judit

Eötvös Péter üzent a Müpa közönségének, hisz a Concerto Budapest szervezésében megvalósuló, 80. születésnapját ünneplő koncerten betegség miatt sajnos nem tud jelen lenni. A zenekart ezen az estén Eötvös Péter helyett egykori tanítványa, Fabián Panisello argentin-spanyol vendégkarmester dirigálja. Cikkünkben a szerző üzenetét változtatás nélkül közöljük:

„Nagyon sajnálom, hogy betegségem miatt nem lehetek személyesen jelen ezen a koncerten, mert a választott művek a kedvenceim közé tartoznak. Minden zenésznek, zeneszerzőnek vannak fontos darabok, amik valami miatt ott ragadnak a tudatban, mindig visszatérnek a gondolatokban. Nekem Berio Sinfoniája egy ilyen mű, különösen azért, mert Berióval évtizedeken át szoros baráti kapcsolatom volt, ez a mű pedig minden, amit szeretek: különleges zene, kortárs irodalom, emberi hangok, zörejek és zenei kapcsolatok. Ehhez kapcsoltam a saját műveim közül a Triangel darabot, ami Berio művéhez hasonlóan teret enged az előadó egyéniségének, lehetőséget ad a szólistának és az együttes tagjainak egy kvázi improvizációs megmutatkozásra, és azt mondanám, hogy „színház“, ami az én életművem alapja.

Minden művem valahogy a színházhoz kapcsolódik, alapanyagban vagy előadásmódban.

A Triangel, amit 1993-ban mutatott be Isao Nakamura, semmit sem veszített a frissességéből, és remélem, a magyar közönség élvezni fogja minden humorát és különleges effektusait. Külön figyelmükbe ajánlom Fabián Panisello karmestert, aki növendékem volt, a 90-es évek óta rendszeresen dolgozunk együtt, kiváló zeneszerző és dirigens.”

A koncert újabb állomása a Concerto Budapest INZERT című sorozatának, melyet az Örkény Színházzal együttműködve indítottak el: az évad folyamán a zenekar Müpában hallható előadásain a teátrum művészei olvasnak fel a zenei anyaghoz illesztett irodalmi alkotásokat. A december 14-i estén Tenki Réka lép színpadra a társulat képviseletében.

Mácsai Pál, az Örkény Színház igazgatója többek közt ezt mondta a Concertóval közös vállalkozásukról: „Az, hogy az irodalom egy klasszikus zenei koncerten megjelenjen, egyrészt természetes, másrészt misszió. Ez a színház- és zeneművészet egy tőről fakadását és egymásra utaltságát példázza. […]

A színpadi szövegek nagy része tulajdonképpen zenei anyag. Sokszor egyenesen vers.

Ennyiben éppúgy át vagyunk itatódva zenével, mint egy zenész, csak épp a saját hangunk, fizikumunk a hangszerünk. Ez az együtt lélegzés a zene és a szöveg között természetes.”

A koncerten Tenki Réka előadásában Kántor Péter Háromkirályok és József Attila Thomas Mann üdvözlése című költeménye hangzik majd el.