Változás! - Beethoven-zongoraszonáták

Kedves Közönségünk, sajnálattal értesítjük Önöket, hogy Palojtay János betegsége miatt a 17.00 és 20.15-kor kezdődő koncertek elmaradnak. Csalog Gábor koncertjének időpontja pedig változik, 20.15-kor kezdődik az eredetileg meghirdetett 21.00 óra helyett.

Az eredetileg 2020. április 24-re meghirdetett koncertsorozatot új időpontban, 2020. október 4-én hallgathatják meg a BMC-ben. A korábban megváltott jegyek és bérletek automatikusan érvényesek az új időpontra!

Közreműködik: Balogh Ádám, Berecz Mihály, Csalog Gábor, Érdi Tamás, Kemenes András, Palojtay János, Ránki Fülöp

A zongoristák Újtestamentuma – Hans von Bülow, kora egyik legnagyobb Beethoven-játékosa nevezte így Beethoven harminckét zongoraszonátáját, melyek valódi sarokköveivé váltak a nyugat-európai zenekultúrának. Az 1795 és 1822 között komponált művek az elmúlt két évszázad során monumentális ciklussá rendeződtek, és – Schiff András hasonlatával élve – olyanok, mint egy hegység csúcsai, amelyek bár különböző magasságúak, mégis egy hegylánc részei. A zongoraszonáták az életmű legizgalmasabb kérdéseibe engednek betekintést: megvilágítják Beethoven, a zongorista és Beethoven, a zeneszerző viszonyát; szemléltetik az improvizáció szerepét a művek születésében; és megmozgatják a fantáziánkat azzal kapcsolatban is, hogyan hagyhatott nyomot a zeneszerző személyisége és élettörténete a zenéjében.

Beethoven zongoraszonátái kétségtelenül kultikus művek, mégsem kell azonban megközelíthetetlen Szent Grálként tekintenünk rájuk. A kérdések, amelyekkel szembesítenek, mindannyiunkhoz szólnak, és csak még közelebb kerülhetünk hozzájuk, ha befogadóként aktívan figyelünk, és így osztozunk azokban a kihívásokban, amelyek elé Beethoven állítja a zongoristákat. A zongoraszonáták az első olyan jelentős művek közé tartoznak, melyek kettős természetüknek köszönhetően utat nyitottak az otthoni zenélés privát falai közül a hangversenytermek világába. Míg Beethoven életében szonátái inkább a szalonokban szóltak, és alig játszották őket Bécsben nyilvános koncerten, később alapelemeivé váltak a koncertrepertoárnak, és szimbólumaivá a „magas” zenekultúrának.

2020-ban, Beethoven 250. születésnapján a klasszikus zenei világ számtalan szereplője készült rá, hogy különleges koncertekkel ünnepli a zeneszerzőt, a koronavírus járvány miatt azonban rengeteg értékes produkció nem valósulhatott meg. Így különösen fontos ünnep a Concerto Budapest Fischer Annie tiszteletére rendezett Beethoven-sorozata, melyre – az eredetileg április 24-re tervezett koncert halasztásaként – most októberben sor kerülhet. A bensőséges hangulatú, mégis reprezentatív térben zajló előadások helyszíne a BMC Koncertterme lesz, ahol a Concerto Budapest művészpartnerei, egyben a magyar zenei élet legkiválóbb zongoristái szólaltatják meg Beethoven műveit.

Beethoven-zongoraszonáták 1: Érdi Tamás

Beethoven-zongoraszonáták 2: Ránki Fülöp

Beethoven-zongoraszonáták 3: Palojtay János - Elmarad!

csatolt fájlok